Gdzie kupić pektynę?
Oczywiście najlepszym źródłem pektyn są te występujące naturalnie w owocach i warzywach. Oprócz takiej tradycyjnej żywności, można je znaleźć w specjalnych produktach i suplementach diety. A gdzie kupić pektynę? Można kupić czystą pektynę lub jako składnik mieszanek do dżemów. Ta druga jest zazwyczaj z dodatkiem cukru i jest praktycznie w każdym sklepie spożywczym, najczęściej pod nazwą „żelifix„. Najłatwiej kupić taką pektynę w sezonie letnim i wczesno jesiennym, kiedy przygotowujemy przetwory. Natomiast czystą pektynę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w dużych supermarketach (znajdziemy ją tam na półkach z dodatkami do pieczenia lub żywnością bio i eko), a także w internecie. Szczególnie to ostatnie źródło jest dobrym miejscem na kupienie pektyny, bo jest w różnej gramaturze (zazwyczaj od 30 do 100 g) oraz w atrakcyjnych cenach.
Czym jest pektyna?
Niezwykła substancja, z której korzysta nie tylko przemysł spożywczy, ale i medycyna – pektyna. Występuje głównie w roślinach, ma zdolność wiązania dużych ilości wody, korzystnie wpływa na pracę jelit, oczyszcza organizm z toksyn i pozwala utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Ponieważ to ze wszech miar pożyteczny składnik naszej diety warto kupić opakowanie.
Na początku warto widzieć co to jest pektyna. Definicja naukowa jest niezwykle skomplikowana, więc by uprościć – pektyny to silnie uwodnione węglowodany zbudowane z kwasów cukrowych. Są jednym ze składników błonnika. Występują one w ścianach komórkowych roślin, gdzie stanowią spoiwo. Stąd ich genialne właściwości żelujące. Gdzie jest najwięcej pektyn:
- skórki owoców cytrusowych – 30%
- wytłoki jabłkowe – do 15%
- pomarańcze – do 3,5%
- jabłko – do 1,5%
- marchew – 1,4%
- morela – 1%
Cechą pektyn jest zdolność do tworzenia żeli w kwaśnym środowisku. Dzięki tym właściwościom stosuje się je powszechnie w przemyśle spożywczym, nie tylko do produkcji dżemów i powideł, ale również ketchupu i majonezu, ponieważ zagęszczają.
Wpływ pektyn na organizm
Mimo tego, że pektyny nie są wchłaniane przez ludzki organizm ich udział w codziennej diecie jest niezwykle ważny. Mają wpływ na nasz układ pokarmowy oraz serce. Co leczy pektyna? Otyłość oraz choroby serca i układu krążenia.
Jeśli chodzi o serce oraz układ krążenia, pektyny wiążą cząstki tzw. złego cholesterolu pomagając pozbyć się go z organizmu. Codzienne spożycie 15 g pektyn zmniejsza stężenie cholesterolu o 30%.
Niebanalne znaczenie ma ten związek dla układu pokarmowego. Przede wszystkim jest stosowany w leczeniu otyłości, ponieważ daje wrażenie wypełnienia żołądka, przedłużając uczucie sytości. Na walkę z nadwagą ma również zdolność pektyn do regulacji poziomu glukozy we krwi. Poza tym usprawniają pracę jelit, zapobiegając zaparciom. Ułatwiają trawienie tłuszczy i zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych.
Zatem rola pektyny w medycynie jest nie do przecenienia.
Leave a reply