Gdzie kupić styropian?
Najpowszechniejsze zastosowanie styropian znalazł w budownictwie. Miejsc, gdzie kupić styropian jest wiele. Najprościej poszukiwania tego produktu warto zacząć od producentów, to u nich można otrzymać najkorzystniejsze ceny styropianu. Jeżeli z jakiegoś powodu dotarcie do producenta nie jest możliwie styropian kupujemy w każdym wielkogabarytowym markecie budowlanym. czyli od pośrednika. Można otrzymać tam styropian fasadowy, styropian grafitowy, podłogowy czy fundamentowy.
Styropian można kupić:
- u producentów – np. Knauf, Izoterm, Krasbud, Izolbed, Arsanit
- w hurtownaich i składach budowlanych – np. Mrówka, Grupa PSB, Budinpol,
- w marketach budowlanych – np. Castorama, Obi, Leroy Merlin
- przez Internet – np. Ceneo.pl
Kupno styropianu – co należy wiedzieć
Styropian jest najpopularniejszym materiałem budowlanym – ociepleniowym. Różni się on między sobą izolacyjnością cieplną, wytrzymałością, odpornością na wilgoć. Trudno byłoby znaleźć dziś dom, do budowy którego nie użyto by styropianu. Mnogość zastosowań a jednocześnie ogromna ilość odmian styropianu i ich zróżnicowanych parametrów wymusza dobrej znajomości tej dziedziny, zwłaszcza, że parametry produktu automatycznie wpływają na ceny styropianu.
Podstawowe rodzaje styropianu
Styropian posiada dwie podstawowe odmiany:
- EPS, czyli polistyren ekspandowany formowany w bloki, które tnie się na płyty różnej grubości. Struktura tak przygotowanego styropianu jest porowata, co zwiększa nieco absorpcję wilgoci
- XPS, czyli polistyren ekstrudowany produkowany od razu w formach o dobranej do nich grubości. Struktura tak przygotowanego produktu sprawia, że jest on mniej nasiąkliwy, barwiony, bardziej wytrzymały i posiada lepsze parametry izolacyjności, co ma wpływ na ceny styropianu.
Wymiary styropianu to:
- polistyren ekspandowany (EPS) – 500 × 1000 mm
- polistyren ektrudowany (XPS) – 600 × 1250 mm
- paczki mają przeważnie objętość – 0,3 m3
Współczynnik przewodzenia ciepła
Wszystkie najważniejsze informacje o cechach styropianu właściwych dla konkretnego produktu widoczne są na etykiecie przygotowanej przez producenta. Dla kupującego najważniejszą informacją będzie współczynnik przewodzenia ciepła: λ. Określa on zdolność styropianu do przewodzenia ciepła. Zadaniem styropianu jest najczęściej stworzenie bariery dla ucieczki ciepła, dlatego im niższy współczynnik przewodzenia ciepła tym lepiej.
Styropian zgodny z normą
Każda partia kupowanego styropianu musi mieć zadeklarowaną zgodność z normą dot. styropianów do użytku budowlanego i wszystkie parametry produktu powinny być z nią zgodne. Dwa najważniejsze wskaźniki tam widoczne to;
- CS(10), czyli wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym
- TR , czyli wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty
Leave a reply